V neděli 21. listopadu 2004 se uskuteční již 32. Světový den pozdravů
    (World Hello Day).
    Ačkoli je v České republice tento den zmiňován v přehledech významných dní v kalendářích a mezi význačnými osobnostmi, které jej svým poselstvím podpořily je i Václav Havel, je v naší zemi dosud myšlenka Světového dne pozdravů málo známá. Proto se Dětská tisková agentura obrátila s prosbou o více informací přímo na jeho iniciátory.
    Jak se zrodila myšlenka Světového dne pozdravů? (World Hello Day).
    Vznikl v roce 1973, kdy se rozpoutala arabsko izraelská válka a USA uvedly svou armádu do pohotovosti. Michael McCormack, tehdy student Harvardské university, byl válkou velmi znepokojený. Cítil se bezmocný. Věděl, že nemůže zabránit další globální válce. Přemýšlel, co by mohl každý z nás udělat pro to, aby válku zastavil. A tak přišel s nápadem Světového dne pozdravů. Věřil, že pokud by lidé všude na světě ukázali svým vůdcům, že je lepší spolu mluvit nežli bojovat, bylo by možné válkám zabránit. Vycházel z toho, že první slovo, které si lidé při setkání řeknou, je pozdrav. To platí mezi lidmi bez rozdílu víry, politické příslušnosti, etniky, národa.
    Jistě posílají lidé pozdravy i vám. Kolik jich máte ve své sbírce?
    Den pozdravů spojuje mnoho lidí na světě, kteří souhlasí s tím, že mír začíná u jednotlivců. Máme archiv dopisů s pozdravy od tisíců lidí z celého světa. Vždy nás potěší, když se dozvíme, že se Den pozdravů někomu zalíbil, že ho donutil zamyslet se nad tím, jak důležitý je mír pro každého z nás. Jsme dva bratři, kteří nechtějí vidět budoucnost plnou válek, ale plnou údivu nad tím, o co lepší je náš svět po každém Dni pozdravů.
    Pozdrav do České republiky:
    „Michael a Brian McCormackové vám všem přejí v Den pozdravů dobrý den! Rádi zdravíme všechny české děti. Myslíme si, že světový mír začíná tím, jak se lidé k sobě chovají. Je smutné dívat se na války. A je smutné, že tolik lidí musí žít v nebezpečí, které vlastně není nutné. Náš jednoduchý nápad je prvním krůčkem k tomu, aby příští generace žily v bezpečnějším světě. Doufáme, že všechny české děti chápou, že většina dospělých válku nechce, a že odmítání války je pokrokové. Jednou snad, až si děti i dospělí všude na světě řeknou v Den pozdravů Ahoj, nezbude na světě nikdo, kdo by si přál válku. To bude nádherný den!
    Ahoj všem: Dobrý den.
    Michael a Brian McCormack z Ameriky.“

    Za více než tři desetiletí existence Světového dne pozdravů jeho myšlenku podpořili lidé ve 180 zemích světa. Mezi těmi, kteří podpořili ideu Světového dne pozdravů, je i 31 nositelů Nobelovy ceny míru.
    Na internetových stránkách www.worldhelloday.org/ si můžeme přečíst poselství známých světových osobností. Najdeme mezi nimi například jména Issac Asimov, Jacques Cousteau, Luciano Pavarotti, Matka Tereza, papež Jan Pavel II., monacká princezna Rainier, královna Alžběta II., Thor Heyerdahl, Whoopi Goldbergová či Václav Havel. Chaim Potok připomíná, že slovo „hello“ má za sebou bohatou historii – z „Hallow“ se stalo „Halloo“ a též „Hullo“.
    Jak uvedl ve svém poselství indický virtuoz na sitar, skladatel, aranžér a mystik Ravi Shankar: „“Hello“ je nenápadné slovo a přesto bourá veškeré překážky mezi jednotlivci. Ať vaše snaha obletí celý svět a šíří v něm Mír – ne válku, Harmonii – ne disharmonii. Řekl bych „Om Shanti“ řečí hudby.“

    Světový den pozdravů má nejen své internetové stránky, ale také vlastní poštovní přihrádku:
    WORLD HELLO DAY, P.O. BOX 15592, Beverly Hills, California 90209, U.S.A.
    Ke Světovému dni pozdravů se může připojit každý z vás. Podmínkou (či spíše přáním jeho iniciátorů) je pozdravit ten den deset lidí.

    Autor