Za kuřecí Döner kebab v housce s nápojem zaplatíte v Německu v průměru od dvou do čtyř euro, obyčejná houska vás přijde na 0,15 až 0,30 euro a „čína u Číňanů“ asi na dvě euro. Jednotlivá jízdenka na MHD tam stojí 1,50 až dvě euro a při návštěvě kina si připravte tři až sedm euro. V úterý ovšem bývá tzv. Kinotag, kdy jsou vstupy do biografu výrazně levnější… Tak to je jen několik málo příkladů z orientačních průměrných cen v Německu, které spolu s mnoha dalšími praktickými radami, postřehy a tipy obsahuje brožurka nazvaná „Informace o studiu v SRN“. Vydala ji Západočeská univerzita v Plzni, Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň ve spolupráci s Česko-německým fórem mládeže.

    U zrodu publikace, vydané nákladem 500 kusů, stála – jak se lze dočíst v jejím úvodu – studie „Zábrany mobilit“ pracovní skupiny Česko-německého fóra mládeže. Ukázala totiž, že studentům činí jistou potíž potřebné informace získat – už proto, že příslušné orgány prý podávají informace nedostatečné, ba zavádějící.

    „Naším cílem bylo co nejlépe popsat kroky na cestě za studiem v Německu jak po formální, tak po praktické stránce,“ píší úvodem autorky textů Alena Felcmanová a Kateřina Smejkalová. Pro lepší orientaci čtenářů při Logo Tandemvýběru školy popsaly v brožuře typy německých vysokých škol a oborů na nich a také podmínky, jejichž splnění studijní pobyt v Německu podmiňuje. Publikace kromě jiného obsahuje i několik příkladů stipendijních programů, které lze využít. A v neposlední řadě v ní najdete i pár praktických tipů pro život v Německu, jako jsou třeba právě již citované průměrné ceny vybraného sortimentu a služeb. Autorky přitom zúročily jak oficiální informace, tak i věcné postřehy a poznámky lidí, kteří u našich západních sousedů studují.

    Čtenáři šedesátistránkové knížky se dozvědí řadu zajímavostí o struktuře studia v SRN, o tom, jakých titulů lze v Německu dosáhnout a jaké tituly se tam uznávají. A také o tom, jak dlouho studium trvá, jak se financuje a jaké česko-německý portál pro mládežjsou podmínku pro přijetí na školu. Zjistí, co si mají raději zařídit před odjezdem, jak je to s pojištěním a jak s vízem. Po příjezdu se jim budou zase nejspíš hodit pasáže týkající se přihlášení k pobytu, povolení k pobytu a průkazu o placení daní (Lohnsteuerkarte). V brožuře se najde i pár poznámek k prvním dnům ve škole, k možnostem ubytování a stravování, k nákladům na život a ke shánění brigády… Praktický text doplňují odkazy na užitečné webovské adresy a kontakty včetně telefonů a e-mailů.

    O brožuře „Informace o studiu v SRN“ se – tehdy pro jistotu ještě v budoucím čase – zmínili hosté jednoho z „kulatých stolů“, které proběhly v rámci pražské části Bambiriády 2005 v prostorách památníku na Vítkově. Nyní je tedy avizovaná brožura na světě. Zájemce o danou problematiku odkazují její autorky mj. na internetovou stránku Tandemu http://tandem.adam.cz respektive česko-německého portálu pro mládež www.ahoj.info.

    Autor