(Zleva) Jan Šlajs, Jan Mužátko a Zdeněk Pšenica na tiskové konferenci.Hodně podobný tomu loňskému, a přece v něčem trochu jiný – programově „vícebarevný“ – takový má být druhý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark 2005. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení nejen kvalitních českých a moravských folklorních souborů, ale i hostů z exotického zahraničí, jako je Čína či Peru. Chybět nebudou ani řemeslníci z celé České republiky s tradičními lidovými výrobky a ochutnávky specialit české kuchyně. Kdy a kde? Na Ovocném trhu v Praze 1 od 30. srpna do 4. září. Organizátory festivalu jsou Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Folklorní sdružení (FoS) ČR a síť restaurací Jarmark společnosti Bakare.

    O chystané akci, nad níž převzal záštitu předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), pořadatelé informovali novináře na tiskové konferenci konané 23. srpna. Letošní ročník festivalu je podle nich zajímavý i tím, že proběhne ve dnech, kdy Praha oslaví zahájení Dnů evropského dědictví; Pražský jarmark navštíví zástupkyně generálního tajemníka Rady Evropy paní Maud de Boer-Buquicchio.

    Pořadatelé při načasování festivalu ovšem přihlédli i k pravděpodobnému návratu Pražanů z dovolených a jejich dětí z prázdnin před začátkem nového školního roku. „Právě folklór je dědictvím a odkazem historie, kterou chce Praha 1 podporovat. A zároveň celý tento festival podporuje myšlenku Městské části Praha 1 vytvořit kulturní metropoli a tzv. galerii pod širým nebem,“ vysvětlil tiskový mluvčí zmíněné městské části Jan Šlajs.

    FoS„Stejně tak jako v loňském roce tu máme soubory z celého světa, některé jsou již nyní v České republice,“ vrátil se k programové skladbě festivalu předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica. „Třeba Číňani vystoupili v hotelu Horizont, Peruánci vystupovali v Písku a v Červeném Kostelci, takže Pražané se mohou těšit na atraktivní a zajímavé soubory,“ dodal. Zdeněk Pšenica také zdůraznil, že na Pražském jarmarku bude předveden první folklorní muzikál v naší zemi. Jeho název zní „Čertovinky“ a v předpremiéře s ním loni 18. září v pražském Obecním domě vystoupil soubor Ondráš. „Myslím, že tahle část se bude velmi líbit, protože to je jeden z jeho nejlepších programů,“ poznamenal předseda FoS. (Jak upozornil, Ondráš, zřízený Armádou ČR, je jediným profesionálním souborem svého druhu v naší vlasti.)

    Součástí festivalu bude podle něj i 6.Zemská přehlídka česká, již budou moci návštěvníci zhlédnout na závěr jarmarku. Nad touto přehlídkou převzala záštitu místopředsedkyně sněmovního Výboru pro vědu, vzdělávání kulturu, mládež a tělovýchovu Anna Čurdová (ČSSD) a pražský radní pro školství Jan Štrof (ČSSD). A protože má být festival „vícebarevný“, k programovému zpestření budou patřit třeba vystoupení Hany a Petra Ulrychových se skupinou Javory a v poslední festivalový den věnovaný dětem zazpívá Stanislav Hložek.

    „Věřím, že tento festival obohatí kulturní život hlavního města Prahy,“ shrnul Zdeněk Pšenica. Má za to, že v oblasti lidové kultury je Česká republika velmocí – vždyť jen FoS nyní zastřešuje 412 folklorních souborů a 54 folklorních festivalů. Včetně Pražského jarmarku, který – ač se blíží teprve jeho druhý ročník, z hlediska počtu vystupujících souborů patří k největším (a také nejdelším) v naší zemi.

    Jan Mužátko (vlevo) míní, že jarmark a folklór k sobě bezesporu patří.Prezident festivalu Jan Mužátko upřesnil, že jarmarku se zúčastní 35 souborů. Konstatoval, že festival je zdarma, návštěvníci na něj tedy neplatí žádné vstupné. K rázovité tradici jarmarku má přispět to, že u stánků s občerstvením se platí pouze „pražskými jarmarečními groši“ v hodnotě 30 korun; u dalších stánků s jiným zbožím je možná platba i v korunách.

    Jan Mužátko se domnívá, že folklór jako takový ještě není v České republice, respektive v naší společnosti, úplně doceněn. A na rozdíl od zahraničí – zejména Západu – nemá ani takovou podporu státu, médií a sponzorů. „Věřím, že se to časem zlepší, protože folklór sám o sobě bude tím jediným, co bude Českou republiku v Evropské unii profilovat. Bude to charakter naší vlasti, který zůstane zachován pro další generace,“ zobecnil prezident folklorního festivalu Pražský jarmark.

    Autor