Besedy Rovering pro Prahu se zúčastnil také Cyril Svoboda, ministr zahraničních věcí ČR.V úterý 25. 4. 2006 se v Junáku uskutečnila s největší pravděpodobností první diskuze o politice v jeho novodobé historii. Akce byla pořádána v rámci projektu „Rovering pro Prahu“ roverským kmenem Žižkovská republika ze 61. střediska Vítkov na Praze 3.

    Na půdě Evangelické teologické fakulty se sešlo zhruba 50 lidí, kteří měli zájem setkat se a diskutovat se zajímavými hosty, kteří se politikou zabývají profesionálně. Naše pozvání přijali PhDr. Vladimír Srb, politolog a vedoucí katedry politologie Vysoké školy politických a společenských věd se sídlem v Kolíně, JUDr. Cyril Svoboda, ministr zahraničních věcí ČR, RNDr. Jiří Witzany, Ph.D., ředitel divize Komerční banky a člen zastupitelstva HMP a v neposlední řadě Michal Musil, zástupce šéfredaktora týdeníku TÝDEN. I touto cestou děkuji všem za jejich čas a ochotu se podělit se o své názory.

    A co všechno účastníci mohli zaznamenat a slyšet? Odstartovalo se přednáškou o politice z úst politologa, který poskytl posluchačům vytištěné podpůrné materiály a uvedl všechny do problému. Mluvilo se o demokracii a totalitarismu, principech dělby moci v ČR, uváděly se na pravou míru termíny ideologie a otázky dělení politických stran a posluchač se dozvěděl jaké možnosti teoreticky má při zapojování se do politiky.

    Účastníci setkání Rovering pro Prahu. Přednáška trvala asi 30 minut a po ní se dostali ke slovu i ostatní hosté. I přes položenou otázku na téma jak se pan Cyril Svoboda a Jiří Witzany dostali do politiky, zazněla spousta podnětných reakcí na úvodní přednášku. Uvádím zde v přepisu alespoň některé myšlenky z úst pana Witzanyho:

    „…první je zdravá motivace, dělat věci lepší, druhá motivace je hledání slávy moci, úspěchu, … třetí je snaha zbohatnout, získat nějaké výhody a mnoho lidí vstupuje do politiky s tím, že přijde k příležitosti k rozdělování veřejných prostředků, a za čtvrté si léčí svoje komplexy…“

    A také pana ministra Svobody:

    „…politika není řízení státu, ale podíl na správě věci veřejných…není to vázáno na členství v politické straně… “

    „…opakuji to dnes a denně. Politika není nějaká špinavá, … copak je to v soukromém sektoru jiné? Copak si myslíte, že v businessu se chovají lidé jinak? Copak na VŠ nejsou taky ješitní lidé, kteří spolu zápasí o sto šest, kdo bude více na slunci? … Copak je politika jediné kolbiště, kde se dostává na povrch špína a intriky? Není. Je jich habaděj. Ta politika má jen jeden rozdíl, že je to víc vidět.“

    „…Další problém české politiky – generalizace. Kdo je nahoře, ten krade. Kdo je nahoře, je podvodník…“

    „…Charakter politiky neurčují politici. To určují ti, kteří rozhodují. A to je lhostejnost, která činí českou politickou scénu špatnou. To je lhostejnost občanů…“

    A i pan Srb:

    „…právě proto, že Stanislav Gros neprošel tou lokální politikou, tak to ani jako předseda vlády nezvládl… to jenom podporuje moji tezi, že lepší začít na lokální úrovni, aby si člověk vyzkoušel svoje schopnosti.“

    Dále jsme se dostali k fungování institucí jako je magistrát a ministerstvo. Z pléna padl dotaz, kde je hranice svobody jedince a při odpovědích byl již jen krůček ke svobodě medií a jejich práci při tvorbě politiky. Od Michala Musila zazněly tyto zajímavé myšlenky:

    „…media nezprostředkovávají čistou realitu… Je to stejné jako, když vám někdo někde byl vypráví historku …“

    A pokud někoho trápila otázka jak sledovat média či jsou noviny skutečně zaujaté, mohl vyčíst odpověď i v další odpovědi pana Musila:

    „…Je dobré vědět co kdo kde reprezentuje. Je dobré si uvědomit, že zde existují deníky, které opravdu podporují ČSSD. Samozřejmě zde byly televize, které obhajovaly opoziční smlouvu… Pokud tohle víte a sledujete těch medií víc, tak si z toho můžete udělat obraz…“

    Ostatně na tom se shodli všichni hosté. Ona vůbec celá diskuze probíhala v příjemné atmosféře doplňování a mírné konfrontaci myšlenek všech hostů a nakonec částečně i účastníků z řad roverů a mladých lidí. Seminář totiž nakonec nebyl zcela uzavřen jen členům Junáka, ale měli příležitost se zapojit i studenti z vysoké školy pedagogické na UK a ETF. Samozřejmě byli vítání i známí a kamarádi všech účastníků z Junáka.

    Účastníci setkání Rovering pro Prahu. V závěru jsme se dotkli i problematiky volební, a to sestavování kandidátek pro volby – zda systém primárních voleb v rámci stran, či volbu provedenou užším okruhem lidí z vedení partají. Kupříkladu pan ministr byl jednoznačně zastáncem primárek, protože dává možnost i mladým lidem a ženám, kteří mají zájem v politice vystupovat aktivně, aby se dostali i na vyšší posty.

    Bohužel v této chvíli nás ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda s potleskem opustil, protože na seminář dorazil bezprostředně po jednání v Kanadě a příliš se nevyspal a navíc ho, jak tvrdil, již 2x po telefonu sháněla žena, která ho týden neviděla.

    Naše setkání se již chýlilo k závěru, ale i přesto došlo na komunisty a možný zákaz činnosti této strany. Nezazněl jednoznačný závěr. Jiří Witzany byl spíše pro, naopak Vladimír Srb byl spíše proti. Je jasné, že to je otázka široká a je třeba zvážit všechny úhly pohledů, které se v této věci naskytnou.

    S tím souvisela otázka, která se jako červená linie táhla celým seminářem a ostatně i diskuzemi před samotnou akcí. Je špatné, že Junák je definován jako apolitická sdružení? Je vůbec apolitickou organizací, když se veřejně distancuje od komunismu? Myslím, že názor hostů byl jednoznačný a vyjádřil ho i třeba pan Svoboda:

    „…nemoc této země je démonizovat politické strany. Jste-li apolitické sdružení, je naprosto zásadní si zvát politické strany, chtít od nich agitaci a mluvit s nimi. To je úkol apolitického sdružení…“

    Jasné odmítnutí apolitičnosti Junáka by bylo tedy jaksi upřímnějším vyjádřením skutečnosti a navíc by Junáku otevřelo možnost vyjadřovat se k zásadním společenským problémům nejen v Česku, ale i ve světě.

    Na závěr mi dovolte vyjádřit velké poděkování všem účastníkům a organizátorům a také samozřejmě Janu Cieslarovi – Scottovi za moderování a zajištění pozvání všech hostů. Věřím, že toto nebylo poslední setkání na podobné téma a v rámci „Roveringu pro Prahu“ se jistě objeví znovu. Ostatně, všichni jste zváni na další akce, které proběhnou ještě v tomto roce pod křídly projektu „Rovering pro Prahu“.


    Kompletní zvukový záznam a fotografie najdete na www.dyksoft.cz/politika.

    Autoři fografií: Petr Kachlík, Jan Štěpán a Otakar Kunzmann.

    Autor