Český červený křížNejvětší humanitární organizace na světě si každoročně na začátku května připomíná narození Švýcara Henriho Dunanta, zakladatele Mezinárodního výboru Červeného kříže.

    V dějinách lidstva snad není období, aby alespoň na jednom místě zeměkoule neprobíhala válka. Až do druhé poloviny 19. století provázely každou válku hrůzy, utrpení, množství mrtvých, raněných a zmrzačených lidí z řad vojska i civilního obyvatelstva. Historie uvádí, že před založením Červeného kříže (ČK) umíralo 7 z 10 raněných, několik desetiletí po založení už jen 1 z 10 raněných.

    Mezníkem v dějinách Červeného kříže je rok 1859, kdy v bitvě u Solferina bojovala italská a francouzská vojska proti rakouské armádě. Bitevním polem projížděl švýcarský obchodník Henri Dunant a byl zhrozen tím, co viděl. Tisíce raněných vojáků umíralo bez pomoci. Poté, v r. 1862 napsal knihu „Vzpomínky na Solferino“, kde vylíčil svoje zážitky a dojmy z této události. V závěru knihy podal dva návrhy:

    • V každé zemi utvořit dobrovolnou organizaci, která by se zabývala pomocí raněným ve válce.
    • Přesvědčit vlády států, aby tato forma pomoci byla státem podporována a chráněná.

    Dunantova kniha otřásla svědomím veřejnosti. Hned poté se sešli čtyři vážení ženevští občané (generál Dufour, lékaři Appia a Maunoir a právník Moynier) a oznámili, že Dunantův návrh na založení organizace pro pomoc raněným ve válce podpoří. Těchto pět mužů se sešlo v roce 1863 a založili výbor, později nazvaný Mezinárodní výbor Červeného kříže.

    V roce 1965 bylo přijato 7 hlavních principů ČK:

    • humanita
    • nestrannost
    • neutralita
    • nezávislost
    • dobrovolnost
    • jednota
    • světovost

    Těmito principy se v současnosti na celém světě řídí asi 105 milionů mužů a žen – dobrovolníků a 300.000 zaměstnanců, organizovaných ve více než 180 národních společnostech Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Každoročně poskytnou pomoc cca 233 milionům lidí. Činnost ČK se rozšířila i na pomoc lidem postiženým přírodními katastrofami (zemětřesení, povodně, větrné smrště, požáry) a mírovou činnost (prevence, odběr krve a propagace dárcovství, první pomoc, zabezpečování hromadných akcí po zdravotnické stránce, školení nových členů ČK a doškolování stávajících, propagace mezi mládeží formou seminářů, soutěží) a neustále se dle potřeby rozvíjí.

    Po celém světě si Červený kříž připomíná Henriho Dunanta prostřednictvím data jeho narození – 8. května. Kolem tohoto, pro nás významného data se pořádají různé společenské akce, kde se činnost naší humanitární organizace prezentuje veřejnosti.

    Ani Český červený kříž není výjimkou. Pražský Oblastní spolek ČČK Prahy 3, 6 a 8 si zvolil ke své prezentaci nákupní galerii Paláce Flóra, kde od 9 do 20 hodin v úterý 9. května budou členové ČČK seznamovat veřejnost s naší rozmanitou činností. V areálu nákupní galerie Paláce Flóra bude rozmístěno 9 informačních stánků, kde budou dobrovolníci ČČK celý den poskytovat návštěvníkům informace týkající se první pomoci a činnosti ČČK.

    Informační stánky jsou tématicky rozděleny takto:

    • Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 3,6 a 8
      (Podrobné informace o veškeré naší činnosti; možnost navázání spolupráce; přihlášky do kurzů první pomoci pro veřejnost i firmy.)
    • Mládež Českého červeného kříže
      (Prezentace činnosti Oblastní skupiny Mládeže, která pracuje pod Oblastním spolkem ČČK Praha 3,6 a 8 – vedení skupinky dětí, víkendové akce, zdravotnické dozory, atd.)
    • Kardiopulmonální resuscitace
      (Ukázky správného oživování na speciálních figurínách, zájemci si mohou resuscitaci sami vyzkoušet pod dohledem zkušených instruktorů. Dále se mohou seznámit s automatickým externím defibrilátorem.)
    • Dětské úrazy a jejich prevence
      (Stanoviště bude umístěno u dětského koutku. Děti mohou vybarvovat omalovánky či obvazovat plyšového pejska. Rodičům přiblížíme problematiku úrazů dětí v domácnosti, jejich příčiny a prevenci.)
    • Měření krevního tlaku a cukru v krvi
      (Zdravotní sestry zájemcům zdarma změří aktuální krevní tlak a stav cukru v krvi.)
    • Umíte poskytnout první pomoc?
      (V prostoru před hlavním vchodem do nákupní galerie předvedou zdravotníci ČČK každou celou hodinu ošetření reálně namaskovaných poranění vzniklých při simulované dopravní nehodě.)
    • Lékárnička
      (Příklady správně vybavených různých druhů lékárniček – autolékárnička, lékárnička na pracovišti, lékárnička na dovolenou, osobní lékárnička. Pro zájemce budou připraveny letáky „Víte, co má patřit do autolékárničky přesně dle vyhlášky č. 341/2002Sb.?“)
    • Výstava fotografií na téma „Když odešly vlny“ a „Projek Krajánci“
      (Výstava fotografií, které zachycují likvidace následků tsunami na Srí Lance v r. 2004 a pomoc našeho spolku. Fotografie projektu „Krajánci“ jsou věnovány sociální, zdravotní a humanitární pomoci našeho spolku v Českých vesnicích v Rumunsku a Ukrajině.)
    • Dobrovolné dárcovství krve (10 – 14:30 hod.)
      (Návštěvníci nákupního centra Flóra mohou aktivně přispět ke Dni Červeného kříže tím, že dobrovolně darují krev v pojízdné transfúzní stanici ÚVN, která bude u paláce Flóra přistavena mezi 10 – 14:30 hod. Každý dárce obdrží dárkový balíček od sponzorů.)

    Speciálně pro tuto akci bude v nákupní galerii umístěno 9 plazmových obrazovek, na kterých bude po celý den prezentována činnost Oblastního spolku prostřednictvím fotografií z proběhlých akcí.


    Historie a vznik Světového dne Červeného kříže
    Jeho základy byly položeny v dřívějším Československu. Od roku 1921 (až do roku 1950) organizoval tehdejší Československý červený kříž z iniciativy své zakladatelky a dlouholeté první předsedkyně PhDr. Alice Masarykové (více si můžete přečíst ZDE) každoročně na celém území republiky tzv. Velikonoční mír Červeného kříže na velikonoční Bílou sobotu. Jeho celostátní vyvrcholení bylo vždy v prostorách Parlamentu za účasti nejvyšších státních představitelů. Československé zkušenosti zkoumala řada zahraničních delegací a na jejich základě je od roku 1948 každoročně Mezinárodní federací Červeného kříže a Červeného půlměsíce vyhlašován tzv. Světový den Červeného kříže. Za datum tohoto Světového dne Červeného kříže byl zvolen – 8. květen – výroční den narození zakladatele mezinárodního hnutí Červeného kříže a prvního nositele Nobelovy ceny za mír Henri Dunanta.

    Webové stránky Českého červeného kříže najdete na adrese www.cck-cr.cz.

    Autor