DUINO 2006- Debate and speech institute. Duino je malé městečko v Itálii poblíž Terstu, kde se v průběhu prvních dvou červencových týdnů sešlo, nebo spíš sjelo či sletělo, kolem čtyřiceti teenagerů z USA, pobaltských republik, balkánských republik a Československa (plus několik kusů školitelů a jiného personálu), aby neztráceli čas flákáním se na pláži a i v létě se něčemu přiučili. Několik účastníků si to však po příjezdu poněkud rozmyslelo a stejně se nakonec na té pláži flákalo. Jenže většina lekcí byla povinná, takže chtě nechtě se i z nich stali lepší debatéři. Aby taky ne, za ty peníze. Od hlavního vedoucího jsme se mimo jiné dozvěděli, že startovné 1500 USD je ještě hodně výhodná cena, reálné náklady na pobyt jsou prý přibližně 6000 USD.

    Jaké že náklady? Tak například ubytování se konalo na United World College of the Adriatic, jedné z mála mezinárodních škol, které jsou rozesety po celém světě. Škola se nachází na útesu 50 metrů nad mořem, což skýtá mnoho úžasných výhledů. Jídlo se podávalo v místní školní jídelně, která je ovšem o několik tříd nad kteroukoliv školní jídelnou, jež jsem kdy měl tu čest navštěvovat. Jídelníček byl vcelku rozmanitý, složený z italských specialit kombinovaných s univerzálně uznávanými pokrmy. Za největší pozitivum jsem ovšem považoval fakt, že jste si vlastně ani vybrat nemuseli a jednoduše jste si vzali jídla obě.

    Ale i Hamlet by se mnou určitě souhlasil, že jídlo není to, oč tam běželo. Hlavní (tou povinnou) náplní byly kurzy amerického debatního formátu Lincoln – Douglas, popř. sólového projevu zvaného Extemporaneous speaking, mezi kterými jste si mohli (museli) vybrat. Dále jste měli možnost vybrat si z několika různých Electives (volitelných kurzů) – parlamentní debata, interpretace textů (humorná, dramatická nebo ve dvojici) a další americký debatní formát public forum. Víceméně nepovinné pak byly lekce italštiny. Všichni debatéři (mimo extemperů) se seznamovali s tezemi pro příští americkou sezonu skrze hodiny filozofie a zdokonalovali v technice debatování a pravidlech LD formátu v labech (menších skupinách).

    S klidným svědomím mohu říct, že všechno z toho bylo nesmírně podnětné a užitečné, a to nejen pro závěrečný turnaj v LD nebo nadcházející americkou soutěž, ale pro jakoukoliv debatu v jakémkoliv formátu kdykoli a kdekoli. Obzvlášť zajímavá byla cvičení typu „Napadni protivníkovu řeč během tří minut, pak to shrň během jedné minuty, pak během třiceti vteřin a nakonec jednou větou.“ Závěrečný turnaj vyhrál Kevin z New Yorku a na druhém místě skončila Anna z Lotyšska. Teze byla opravdu zajímavá – The school administrators are justified in exercising editorial control over secondary school publications for reasons other than legal liability. Jo a mimochodem taky pěkně dlouhá a záludná.

    Možná jste si všimli, že jsem to nevyhrál já. Ale v mé moci to zas až tak moc nebylo – semifinalisté byli zvoleni všemi debatéry a mezi dva nejčastěji volené Evropany jsem se prostě nedostal. Ale získal jsem jiné ceny – Best Astrologist a Most likely to be head of state. Jinak z těch méně podstatných, leč o to zábavnějších akcí, stojí za zmínku výlety do Benátek a Terstu, maškarní disko nebo hudební Borfest, kde jsem dokonce i vystupoval. Zkrátka a jednoduše, stálo to za to a už kvůli všem těm lidem bych tam jel zas. A to samé doporučuji i vám.


    Webové stránky Asociace debatních klubů České republiky najdete na adrese debatovani.cz.

    Autor