Jiří Peterka na semináři Tool Fair v PařížiOd 1. do 5. listopadu 2006 jsem měl příležitost zúčastnit se v Paříži mezinárodního semináře nazvaného Tool Fair (Veletrh nástrojů). Sešlo se na něm více než 90 pracovníků s mládeží z Evropy i přilehlých regionů a prezentovali zde různé nástroje či pomůcky vytvořené pro projekty v rámci evropského programu Mládež. Za sdružení Together Czech Republic jsem zde prezentoval unikátní simulační hru „Let’s build Europe together!“.

    V rámci programu Mládež (www.youth.cz) každoročně po celé Evropě probíhají stovky mezinárodních výměn mládeže, školení, seminářů či projektů Evropské dobrovolné služby. V rámci těchto projektů jsou často vyvinuty velmi zajímavé nástroje. Proč tedy tyto nástroje nedát k dispozici i ostatním pracovníkům s mládeží z jiných zemí? Právě to byla myšlenka francouzského Tool Fairu. Během tří dnů nabitého programu zde byla představena řada užitečných pomůcek. Účastníci měli možnost je prezentovat u svých veletržních stánků i během workshopů, které mohli pro ostatní připravit. Celá akce se řídila heslem: „Dostanete tolik, kolik dáte!“

    Na akci jsem měl možnost prezentovat simulační hru „Let’s build Europe together!“ (v překladu „Postavme společně Evropu!“), která má za cíl seznámit mladé lidi s Evropskou unií, jejími institucemi a procesy. Tuto simulační hru se 6 moduly jsem měl možnost vyzkoušet s téměř 150 mladými lidmi během čtyř mezinárodních výměn mládeže (v České republice, Lucembursku, Francii a Estonsku), které jsem vedl. Hra trvá přibližně 6 dní a mladí lidé se během ní krok za krokem seznamují s Evropskou unií. Postupují v historii od dob, kdy jednotlivé státy proti sobě spíše bojovaly, k větší a větší spolupráci a integraci. Mladí lidé se v ní stávají členy Evropského parlamentu či komise a řeší konkrétní problémy, přijímají nové členské státy, vytvářejí a přijímají evropské zákony, organizují tiskové konference či píší noviny. Aby tento koncept mohly využít i další organizace, vytvořili jsme interaktivní CD, na kterém jsou všechny materiály potřebné pro hru i materiály z výměn, na kterých jsme tuto hru využili. Více o tomto a dalších projektech mezinárodní sítě Together se můžete dozvědět na www.network-together.eu.

    Tool FairTool Fair byl jedinečnou příležitostí pro výměnu zkušeností a navazování kontaktů. Kromě workshopů vedených samotnými účastníky a času vyhrazeného pro prezentaci na veletrhu byly připraveny i zajímavé přednášky a prezentace. Dozvěděli jsme se více o podobě nového programu Mládež (který nahradí ten současný od příštího roku), o tzv. YouthPassu (který má sloužit k certifikaci a všeobecnému uznávání účasti na aktivitách v rámci programu Mládež), o roli nástrojů v neformálním vzdělávání a mnoha dalších tématech. Kromě přednášek a prezentací bylo možné poznat trochu i z cizích kultur a zemí. Všichni účastníci měli možnost ochutnat typické jídlo a pití ze všech zúčastněných zemí během interkulturního večera. Poslední večer pak byla organizátory připravena příjemná rozlučka za doprovodu originální francouzské hudební kapely.

    Tool Fair byl opravdu užitečný a odnesl jsem si z něj spoustu nových nápadů a zkušeností. Zklamalo mě pouze to, že řada účastníků na akci prezentovala pouze své organizace či země, ale žádný konkrétní nástroj, který by se dal využít. Zajímavých metod zde ale přesto bylo mnoho. Některé z nich spolu s dalšími informacemi najdete na adrese http://www.salto-youth.net/toolfair/.

    Rád bych poděkoval České národní agentuře Mládež za umožnění mé účasti na tomto semináři.

    Autor