Diplom od paní velvyslankyně přebírá Jitka FaschingbaureováNa šedesát účastníků Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (EDIE) převzalo v pátek 10. listopadu 2006 z rukou britské velvyslankyně Její Excelence sl. Lindy Duffield diplom za úspěšné splnění všech oborů Programu. Slavnostní setkání proběhlo v rezidenčních prostorách britského velvyslanectví. Účastníci, kteří se do Prahy sjeli z celé republiky, tak byli oceněni za své vytrvalé úsilí při plnění čtyř oborů EDIEho, které jsou pro získání bronzového, stříbrného či zlatého stupně nutné.

    Jednotlivé stupně se přitom odlišují podle věku účastníka a náročnosti úkolů. Ten, kdo se rozhodne do Programu zapojit, se za pomoci vedoucích a instruktorů zdokonaluje v rekreačním sportu a praktických dovednostech, pomáhá druhým v rámci dobrovolné služby a podnikne společnou expedici u nás nebo v zahraničí. Dagmar Ježková z Holešova–Všetul se např. rozhodla v rámci služby věnovat hlídání dětí v místním centru volného času, Ostravák Jaroslav Dobrocký pomáhal speleologické organizaci a Michal Čábela z Českých Budějovic se zapojil do práce dětského horolezeckého oddílu.

    Paní velvyslankyně se podepisuje do kroniky účastníků z DDM Symfonie v Poděbradech„Mladí lidé nebojují s ostatními, ale sami se sebou. Každý si stanovuje své osobní cíle a postupuje individuálním tempem,“ vysvětluje Eva Píšová, vedoucí z DDM Symfonie v Poděbradech, a dodává: „Úspěšní absolventi nedostávají žádné věcné výhry, ale symbolickou odměnu v podobě diplomu. Dnešní den byl tedy pro ně vyvrcholením jejich snažení.“

    Diplom přebírá Lucie Barešová z Nového Města pod SmrkemSoučástí ceremoniálu bylo i ocenění vedoucích, jejichž úkolem je účastníky motivovat při výběru jednotlivých činností ve čtyřech oborech a pomáhat jim překonávat překážky během jejich plnění. Mnozí vedoucí a dobrovolní pomocníci aktivně pracují v Programu bez nároku na finanční ohodnocení.
    A v čem může Program mladým lidem pomoci? Velvyslankyně Linda Duffield, která jej sama kdysi absolvovala, je přesvědčena, že „jim dá mnoho důležitých vlastností do života, jako jsou vůdčí a organizační schopnosti, zvedne jim sebevědomí a umožní rozvíjet celou osobnost“.

    Cena vévody z Edinburghu je dobrovolný nesoutěžní program, který pomáhá mladým od 14 do 25 let rozvíjet osobnost a aktivně využívat volný čas. Program založil v roce 1956 princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. Od té doby se do něj zapojilo na 6 milionů mladých lidí ve více než 110 zemích světa. V České republice se Ceně říká EDIE a od roku 1993 funguje téměř ve třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno přes 400 mladých lidí. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit princ Edward, nejmladší syn britského královského páru.

    Lucie Kettnerová
    tisková mluvčí EDIE

    Autor