Eduard BakalářRádi bychom Vás upozornili na chystaný 10. ročník výstavy Hry a Hlavolamy, která se uskuteční od 9. 9. do 12. 9. 2004 v prostorách Kulturního domu Vltavská v Praze 7. Více viz ZDE a informace najdete též na www.hryahlavolamy.cz. Bude na ní i Dr. Eduard Bakalář, jeden z úspěšných autorů několika hlavolamů.

    Dr. Eduard Bakalář nejprve hlavolamy sbíral. A pak si řekl, že bude hlavolamy i vymýšlet. Co bylo motivem? Abyste lidi kolem sebe potrápil nebo abyste potrápil sebe?
    Asi obojí. Já jako psycholog jsem vyšetřoval děti i dospělé. A při části inteligenčních testů musí pacient něco řešit, něco složit, vymyslet vzorec nebo postup, aby něco pasovalo dohromady, musí najít souvislosti atd. Takže jsem viděl, že testy mnohé o tom člověku odkryjí. To mě zaujalo a tak jsem začal hlavolamy sbírat a občas jsem taky něco vymyslel.
    Když někomu dáte svůj hlavolam a on ho bravurně a rychle vyřeší, štve vás to nebo si naopak říkáte že je to chytrý člověk?
    U hlavolamů, které dobře znám, vím, za jakou dobu je zvládne člověk inteligentní, průměrný a těžkopádnější.
    Takže je docela nebezpečné před vámi nějaký hlavolam řešit, protože vy si toho člověka vlastně otestujete.
    Odhadnu schopnost kombinační představivosti, prostorové představivosti, houževnatosti nebo vytrvalosti. To je ovšem jen malá část osobnosti každého člověka. Někdo může být například velice nešikovný, ale může mít zase veliké morální hodnoty, může být vysoce spolehlivý. Prostě hlavolamy mu nejdou a třeba dokonce řekne dejte mi s tím pokoj. Takže to není test celého člověka, není to až tak nebezpečené.
    Tak to jste mě uklidnil. Představte váš nejnovější hlavolam.
    Vychází z toho, že Platon, který žil 300 let před Kristem, mimo jiné identifikoval pět těles a řekl o nich, že to jsou naprosto symetrické a harmonické tvary. Víc takto pravidelných těles není možné zkonstruovat. A to mě provokovalo, říkal jsem si co s těmi tělesy jde udělat? A vznikl nový hlavolam, který jsem nazval Platonovo tajemství.
    Podle mne je to hlavolam dost obtížný a jeho složení asi nebude snadné.
    Je to takový test pro houževnaté lidi, kteří pocítí, že v tom je nějaká krása, zákonitost a pravidelnost. Je to pro lidi, kterým to nedá, budou se k němu vracet až řešení najdou.
    K čemu jsou pro nás hlavolamy dobré? Je to jen hra a zábava?
    Není to je zábava. Každý, kdo má nějaký problém, něco řeší, něco se musí naučit, něco vymyslet, něco vylepšit anebo něco nějak dodělat, dotáhnout, měl by si s hlavolamy hrát. I když vůbec nesouvisejí s jeho prací, tak ho pocvičí. Ukážou mu třeba cestu, že je možné jít na řešení neobvykle, nečekaně, třeba úplně obráceně než je zvykem. Takže dostane trénink a najednou, třeba druhý třetí den i v tom svém do té chvíle neřešitelném problému objeví řešení.
    Děkuji za rozhovor.

    Autor