Teprve nedávno byly některé zbylé objekty ze správy FDM předány sdružením dětí a mládeže, která podle svých sil zahájila záchranné práce. Na snímku je chalupa v Albrechticích v Jizerských horách, o niž nyní pečuje sdružení Kondor.Kauza označovaná jako „tunel“ ve Fondu dětí a mládeže (FDM) míří před soud. Informovala o tom počátkem ledna některá média, z těch elektronických například internetový portál Hospodářských novin iHned. Podle něj by se měl trestní senát během následujících měsíců začít zabývat případem likvidátora FDM Pavla Žáka, stíhaného kvůli pochybnému rozprodeji desítky nemovitostí. Autor článku na iHned citoval z agenturní zprávy ČTK vyjádření státního zástupce, že 29. prosince 2006 postoupil obžalobu Městskému soudu v Praze.

    Nad Pavlem Žákem a jeho dvěma spolupracovníky visí podle iHned tři paragrafy: porušování povinnosti při správě cizího majetku, zkreslování údajů o stavu hospodaření a zneužívání informací v obchodním styku. Pokud by soud obžalovaného uznal vinným, hrozil by mu trest odnětí svobody v délce od dvou do osmi let.

    Zlatá Koruna - podobný objekt jako Brná, ale již opravený a udržovaný (od r. 1995 v pronájmu a od r. 2001 v majetku Junáka) FDM byl založen v roce 1993, aby spravoval dvoumiliardový majetek bývalého Socialistického svazu mládeže (SSM). Na jaře 2004 přišla kontrola ministerstva financí na nesrovnalosti v hospodaření fondu a úřad podal na likvidátora FDM trestní oznámení. Pavel Žák mimo jiné prodával majetek fondu i navzdory výslovnému zákazu poslanců, uvádí ve stručné rekapitulaci událostí iHned. Policie vznesla obvinění v kauze Žák a spol. na podzim 2005.

    Příběh, který se kolem Fondu dětí a mládeže odvíjel, bude tedy mít – zdá se – soudní dohru. Má ovšem ještě jeden konec, možná poněkud méně „mediálně atraktivní“. I ten je však stále otevřený…

    Brná, okr. Ústí nad Labem - objekt stejného typu jako Zlatá Koruna, neměl ale tolik štěstí...Teprve před zhruba pěti lety totiž začalo několik členských spolků České rady dětí a mládeže (ČRDM) po dlouhých průtazích – a mnohdy i za poměrně dramatických okolností – od likvidovaného FDM majetek někdejšího SSM fakticky přebírat. O tom, jak převzaté nemovitosti vypadaly, výmluvně vypovídala kolekce jejich velkoformátových fotografií S dřevomorkou na startu. ČRDM ji pod tímto názvem loni vystavila v sídlech obou komor parlamentu.

    Turistická základna Tisá byla ještě v r. 1996 využívána jako penzion. Pionýr dostal v r. 2006 objekt zcela zdevastovaný.Snímky ukazovaly jednak zdevastovaná rekreační zařízení ve stavu, v jakém je FDM zanechal, a jednak – v působivém kontrastu s nimi – vzhled objektů, které si dětská sdružení sama pořídila a o něž pečují. Zvítězí v souboji s časem dřevomorka, nebo sdružení, která se o jiné své objekty dokáží vzorně postarat a která je chtějí využít pro práci s dětmi?, ptali se organizátoři výstavy. Nadsázka s dřevomorkou, použitá pro název expozice, byla ale jen částečná: při přebírání objektů si zmíněnou otázku řada spolkových představitelů kladla zcela vážně. „Některé objekty, které rozhodnutím sněmovny připadly junákům, pionýrům, Asociaci turistických oddílů mládeže, mladým woodcrafterům z Ligy lesní moudrosti a dalším spolkům, předčily mírou vybydlenosti a zchátralosti naše nejčernější představy,“ shodli se jejich představitelé.

    Bývalý klub mládeže v Lounech - na opravy by Pionýr potřeboval přes 3 miliony korun.Nejnutnější náklady na rekonstrukci byly vyčísleny na 200 milionů korun. Prostředky, které se podařilo získat díky Odboru pro mládež MŠMT, pomohly v několika případech zacelit nejhorší rány: zastavit bujení dřevokazné houby v trámoví, vyspravit propadlou část střechy… Ani noví majitelé ovšem nelení: brigády, zdroje obecní, vlastní spolkové finance, vytrvalé pokusy o získání dotací z evropských fondů – to vše jsou cesty, kterými se dětská sdružení ubírají. Jejich zástupci doufali i v pochopení ze strany vysokých státních úředníků a politiků – proto jim ostatně také ukazovali dřevomorku, alespoň na fotografii… Jenže okamžitý kýžený finanční efekt výstavy v podobě 50 milionů korun, které by byly díky zájmu politiků o věc uvolněny ze Státního rozpočtu na letošní rok a použity pro sanaci poničených objektů SSM, se nedostavil. Ministerstvo školství v rámci sestavovaného rozpočtu zmíněnou sumu nenárokovalo – a poslanecké priority při pověstném „porcování medvěda“ byly pak zřejmě jiné.

    SUD - Skautský Univerzální Dům v Jindřichově HradciLoni v září v Jindřichově Hradci byl nicméně za přítomnosti zástupců MŠMT, kraje, města i ústředí Junáka slavnostně otevřen SUD neboli Skautský Univerzální Dům. Šlo o první z objektů Junáka získaných pro organizaci z bývalého FDM. Místostarosta Junáka Jiří Navrátil tehdy připomněl, že skauti objekt přebírali v dezolátním stavu: „Říká se, že člověk by měl jít do hrobu zhuntovanej. Fond dětí a mládeže si z tohoto úsloví vzal příklad a staral se o to, aby děti a mládež dostaly objekty až v řádně zhuntovaném stavu.“

    Krajinská v Českých Budějovicích před opravouV říjnu se pak otevřely dveře Krajinské v Českých Budějovicích – dalšího skautského domu získaného v rámci likvidace FDM. V současné době je dokončena rekonstrukce první části budovy. Jak rychle se podaří dokončit obnovu dalších, závisí hlavně na penězích. Zatím se na sanaci budovy podílí strukturální fondy EU, ministerstva školství a místního rozvoje, „kraj“ a další partneři i sponzoři. Spoustu práce na objektu udělali sami skauti, a to nejen budějovičtí. Při jednoduchých stavebních pracích v rámci „naturálního plnění“ odvedli práci téměř za milion korun.

    Krajinská v Českých Budějovicích po opravě 2006Uvedené dva příklady, o kterých referoval portál Adam, pouze ilustrují snahu sedmi juniorských organizací, jimž připadla zdevastovaná část majetku někdejšího SSM (Asociace turistických oddílů mládeže, Junák, Kondor, Liga lesní moudrosti, Pionýr, sdružení Petrov a YMCA v ČR) o její opravu a využití těmi, kterým měla kdysi sloužit. Totiž mládeží a dětmi.

    Další informace lze nalézt na:
    http://www.adam.cz/drevomorka/
    http://www.crdm.cz/download/archa/2001/archa10-2001.pdf http://www.crdm.cz/download/archa/2003/Archa_SP_vyroci.pdf

    Autor