Program Make a Connection - Připoj seS cílem podpořit vlastní dobrovolnické aktivity mladých lidí v České republice vyhlásila Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a společnost NOKIA už šestý ročník úspěšného programu „Make a Connection – Připoj se“.
    Do konce března mají mladí dobrovolníci možnost získat peněžní příspěvky na realizaci vlastních veřejně prospěšných projektů. Mezi projekty bude, stejně jako v minulých letech, rozdělena částka téměř 2 miliony Kč.
    Projekty mladých lidí musí splňovat základní podmínku: musí být zaměřeny směrem „ven“ – na pomoc nebo vylepšení okolí, komunity, v níž mladí lidé žijí. Projekty tak mladým lidem nabízí příležitost navázat vztah s jejich komunitou, rodinami, kamarády, a vlastně i se sebou samými. V uplynulých pěti letech fungování programu uskutečnilo více než 2700 mladých lidí přes 350 projektů. Celkově tyto projekty oslovily nebo pozitivně ovlivnily životy více než 110 000 lidí.

    „Mladí lidé mají řadu skvělých nápadů jak pomoci komunitě, v níž žijí, nebo nejrůznějším znevýhodněným skupinám obyvatel. Jejich nadšení je pro nás inspirací a jsme rádi, že je můžeme šestým rokem podpořit,“ konstatuje Ján Kolimár, ředitel Nokia Česká a Slovenská republika.

    Mladí lidé ve věku 16-24 let mohou přihlásit svůj projekt do programu do 31. března 2007. Hodnotící komise pak vyberou nejlepší projekty, které získají finanční grant až do výše 50 000 Kč. Kromě finančních prostředků na uskutečnění projektů absolvují mladí lidé také několikadenní školení, na němž se naučí, jak řídit své projekty, a zdokonalí si schopnosti a dovednosti potřebné pro jejich úspěšnou realizaci, včetně komunikace s médii nebo fundraisingu.

    O tom, že mladým lidem není lhostejné, v jakém světě žijí, a že mají zájem aktivně se podílet na pozitivním rozvoji mezilidských vztahů, svědčí různorodost projektů podpořených právě programem Make a Connection – Připoj se. Například skupina mladých umělců a studentů chtěla svým vrstevníkům v Litoměřicích nabídnout zajímavou alternativu trávení volného času. Workshopy pojmenované podle jednotlivých smyslů (čichový a chuťový, hmatový, sluchový a zrakový) a následné multimediální výstavy, jež mladí lidé v rámci projektu uspořádali, přilákaly na 2500 návštěvníků. O úspěšnosti projektu svědčí i nebývalá publicita, které se mu v rámci města a regionu dostalo, a multimediální DVD s fotografiemi a záznamy z akcí, jež zaujme na první pohled i poslech.

    „Zrealizovaným projektem však zájem mladých lidí o program „Make a Connection – Připoj se“ zpravidla nekončí. Ti, kteří se do něho zapojili v minulých letech, založili v roce 2004 Alumnik – klub absolventů, jenž velmi úspěšně pokračuje v dalších aktivitách,“ říká Hana Šilhánová, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). „V současné chvíli absolventi např. realizují projekt zaměřený na další vzdělávání mladých dobrovolníků, na který sami získali finanční prostředky z různých veřejných i soukromých zdrojů.“


    O programu „Make a Connection – Připoj se“
    Make a Connection – Připoj se je součástí globální iniciativy společnosti Nokia a nadace International Youth Foundation (IYF). Jeho cílem je podpora pozitivního rozvoje mladých lidí tím, že jim nabízí příležitost navázat užší kontakt s jejich rodinami, vrstevníky a okolím obecně. Program rozšiřuje možnosti vzdělání mladých lidí, pomáhá jim získávat životní zkušenosti a podílet se na životě jejich okolí. V dubnu 2002 byl program „Make a Connection – Připoj se“ zahájen v České! republice jako společná iniciativa Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a společnosti Nokia. Program v tuto chvíli probíhá v pěti krajích ČR. Za celkové vedení a koordinaci programu zodpovídá Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), na krajské úrovni byla role realizátorů svěřena pěti regionálním neziskovým organizacím. Šestým partnerem je Nadace Terezy Maxové, která program realizuje v rámci dětských domovů po celé republice. Další informace o programu „Make a Connection – Připoj se“ jsou k dispozici na www.pripojse.cz.

    O Nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS)
    Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) usiluje o posílení neziskového sektoru v České republice prostřednictvím filantropie a dobrovolnické práce i prostřednictvím projektů, které přispívají k rozvoji občanské společnosti a evropské integraci. Nadace podporuje neziskové organizace, jež pracují s ohroženými nebo znevýhodněnými skupinami, brání lidská práva, demokratické hodnoty, toleranci a r! espektování práv menšin nebo jiným způsobem zvyšují povědomí o! těchto otázkách mezi občany. Jednou z cílových skupin nadace jsou děti a mladí lidé. Další informace o NROS jsou k dispozici na www.nros.cz.

    O společnosti Nokia
    Nokia má pozitivní vliv na společnost, který přesahuje oblast vyspělých technologií, produktů a služeb, vytvářených touto firmou. Prostřednictvím spolupráce s neziskovými a vládními organizacemi společnost připravuje mladé lidi k tomu, aby se chopili příležitostí, vytvářených v rámci globální ekonomie a nových technologických objevů. Společnost je aktivním regionálním přispěvatelem v oblasti mládeže a vzdělávání již mnoho let a její zaměstnanci přispívají jako dobrovolníci v řadě programů po celém světě. Od roku 2000 společnost Nokia investovala více než 26 milionů amerických dolarů do programů rozvoje mladých, jejichž výsledkem je přímý přínos pro více než 330 000 mladých lidí ve 24 zemích. O společnosti Nokia se můžete dozvědět více na stránkách www.nokia.cz.

    O nadaci International Youth Foundation
    Cílem nadace International Youth Foundation (IYF), která v současné době působí v 70 státech a regionech, je výchova mladých lidí k tomu, aby se stali zdravými, produktivními a uvědomělými občany. Nadace, založená v roce 1990, spolupracuje se společnostmi, nadacemi, vládami a občanskými společnostmi na posílení a rozšíření osvědčených programů, které pozitivním směrem ovlivňují životy a budoucnost mladých lidí. Společně s partnery z celého světa se IYF soustřeďuje na čtyři klíčové oblasti: vzdělání, zaměstnatelnost, zdraví a občanská uvědomělost. Pro další informace prosím navštivte webové stránky www.iyfnet.org.

    Autor