Obálka Archy č. 1/2008O tom, že dětská sdružení mohou kromě jiných funkcí (zábava, poučení, mimoškolní výchova) fungovat i jako jakýsi „záchytný bod“, se lze dočíst na stránkách prvního čísla nového ročníku tištěného zpravodaje Archa. Redakční výzvu k zaslání příspěvků s touto tematikou vyslyšelo hned několik dětských a mládežnických organizací: Zeměpisná společnost Morava, Sdružení na pomoc dětem s handicapy, Asociace malých debrujárů ČR, Dětská tisková agentura, YMCA a Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu.

    Nemělo by asi smysl z jejich článků nyní obsáhle citovat – raději si je přečtěte celé (stačí se prokliknout na elektronickou verzi Archy – viz níže)… Texty těchto organizací a spolků doplňuje mini-anketa, v níž se k tématu Archy č. 1/2008 vyjádřili zástupci Národního institutu dětí a mládeže (NIDM), České rady dětí a mládeže (ČRDM) a preventivně informačně skupiny Policejního prezidia. Každý po svém, a přece hodně podobně říkají to, co osobitým jazykem úvodního fejetonu i Marie Molková – Hromča:
    „Nejvyšší bod Kilimandžára nese název Uhuru Peak, což ve volném překladu znamená Vrchol Svobody. Bylo by fajn, kdyby rodiče chvilku vydechli a našli dětem dobrou mapu na dobrou expedici, se správnými lidmi. Dětem se tak bude lépe zdolávat třeba stěna bolesti, ledovec strachu nebo dlouhá cesta beznaděje…“

    Mezi informacemi z ČRDM nalezente článek o brněnském setkání laureátů Ceny Přístav (v rámci veletrhů GO! a Regiontour), jakož i informce o tom, že na funkci předsedy ČRDM byli navrženi dva kandidáti a že se díky trpělivému úsilí pracovní skupiny Stát nebudou muset táborníci v létě stěhovat z týpí do chatek, ani občanská sdružení měnit své názvy.

    Bruslení ve sportovním areálu František, sjíždění Sázavy na raftech, vystoupení kapely Vera na Střeleckém ostrově při pražské Bambiriádě nebo letní tábor na Českokrumlovsku – to je jen pár z mnoha akcí podniknutých v loňském roce Občanským sdružením Lačhe Čhave. Ohlednutí za deseti lety jeho činnosti si v Arše můžete nalistovat v rubrice Představujeme.

    A co ještě? Třeba článek ze setkání vedoucích dětských včelařských kroužků v Nasavrkách a rozhovor, který tam pořídil Martin Kříž, vyhlášení celostátní soutěže Máme rádi přírodu, kterou již počtrnácté pořádá Hnutí Brontosaurus, zprávu o lednovém klání brněnských sdružení Pionýrských tábornických oddílů, zadání soutěže o nejlepší dětský kreslený vtip (pořádá DTA a Česká unie karikaturistů) nebo prezentaci výsledků dotazníkového průzkumu zaměřeného na letní tábory Duhy 2007.

    Dětem, které chtějí zkoumat, tvořit a bádat, je určena debrujárská Šifra Komenského, tomíci se pochlubí dobytím Babího lomu a pamětníci (ale nejen oni) si na poslední stránce Archy mohou uvědomit některé momenty z dávnověku ČRDM. Jsou to jen nepatrné střípky historie České rady dětí a mládeže, jejíž desetileté jubileum hodlá Archa tímto způsobem ve svém letošním (rovněž jubilejním) ročníku připomínat.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 1/2008 prohlédnout ZDE.


    Témata zpravodaje ARCHA v roce 2008:

    Číslo 1 – Dětská sdružení jako záchytný bod (31. 1.)
    Číslo 2 – Děti a média (12. 3.)
    Číslo 3 – Neformální vzdělávání v dětských sdruženích (16. 4.)
    Číslo 4 – Bambiriáda 2008 (9. 6.)
    Číslo 5 – Až se zima zeptá, co jsme dělali v létě… (20. 8.)
    Číslo 6 – Děti a mládež jako politikum? (1. 10.)
    Číslo 7 – Krajské rady dětí a mládeže (4. 11.)
    Číslo 8 – Být malou organizací? (1. 12.)

    (Datum uvedené v závorce je termínem uzávěrky příspěvků pro to které číslo.)

    Autor