Titulní stránka Archy č. 8/2008„Myslím si, že velkou výhodou malých organizací je určitá diverzita výchovných a vzdělávacích metod, zaměření apod., patrná vedle jednotných systémů organizací velkých, třeba té skautské, byť i tam určitá pestrost samozřejmě existuje. Čím víc drobných organizací, čím víc způsobů vedení, názorové rozmanitosti, tím líp. Být malý znamená být nezávislý, a to je asi hlavní důvod, proč ani naše organizace nepřešla pod nějakou střechu. Malé organizace zkrátka znamenají pestrost, méně unifikace, a to je jejich výhodou,“ říká člen představenstva ČRDM Martin Kříž v rozhovoru pro osmé číslo letošního ročníku Archy. Jaké to je, být malou organizací, zkoumalo jeho ústřední téma.

    Na výhody a nevýhody malého sdružení se ptala mj. anketní otázka položená namátkou vybraným organizacím. Například ředitel kanceláře Rezekvítku, náležícího ke členským sdružením Jihomoravské krajské rady dětí a mládeže, řadí k výhodám malý řídící aparát a jednoduchou hierarchii vedoucí k větší flexibilitě. Sdružení přežije v časech horších i s menšími prostředky a v těch hojnějších rozděluje prostředky menšímu počtu příjemců, respektive akcí. Menší prostory, které spolek potřebuje, znamenají také menší náklady. Nevýhodou naopak bývá menší slovo, příkladně při lobování, komunikaci s úřady a podobně. Pro realizaci opravdu velkých akcí má malé sdružení také menší kapacity, míní ředitel Rezekvítku.

    Marie Molková – Hromča se nad existencí rozmanitých dětských spolků zamyslela v úvodním fejetonu nazvaném „Mít svůj šém“. „Možná je těžké být v tomto velikém světě malou organizací. Možná je těžké být v tomto světě jakoukoliv organizací, která chce ‚jen‘ pomoci vychovávat děti. Jako člověk, který měl spoustu načtených moudrostí, vyposlouchaných rad a prostudovaných příruček, mohu konstatovat jediné: Šém byl zpravidla pergamenem, na němž byla napsána magická slova. Díky jeho novodobé podobě mám doma dítě, které nemohlo na počátku prosince usnout, protože si prožilo něco, co mu jako máma (a těžko se mi to píše) dát nemůžu. Něco, co potřebuje každá dětská dušička pro svůj zdárný růst,“ rozebírá synovo nadšení z oddílové mikulášské akce.

    Poslední Archa roku 2008 rovněž nabízí – pod titulkem „Logo máme na nočním nebi“ – profil Velkého vozu, občanského sdružení pro rozvoj osobnosti. V článku Lucie Celbové, nazvaném „Mladí rokovali v Jihlavě o Evropské unii“, přibližuje jeden z šestice diskusních Kulatých stolů, pořádaných ČRDM v rámci kampaně ministerstva školství „Evropa mladýma očima“, a textem Jana Husáka se vrací k „Evropskému týdnu mládeže po bruselsku“ z počátku listopadu. K podobnému tématu se vztahuje také Cena Karla Velikého pro mladé Evropany, o níž referuje Jiří Let.

    Na problematiku statutu veřejné prospěšnosti, která přichází do neziskového sektoru se zaměřila ředitelka Kanceláře ČRDM Michaela Přílepková ve stati „Konáme dobro, protože… na to máme glejt od státu“; se svým názorem na financování „neziskovek“ se zase podělil se čtenáři Archy Michal Janoušek – Turbomyšák.
    Redakční článek je dále seznamuje s novinkami z výzkumu NIDM o dětech a mládeži, doplněný o text zástupkyně NIDM Ireny Obrusníkové „Ativitaerk v neformálním vzdělávání“. Jinou dvojstránku Archa věnovala Národnímu parlamentu dětí a mládeže (NIDM) – zájemci si mohou přečíst jednak rozhovor s koordinátorkou NPDM Janou Votavovou, nadepsaný „Neplkáme a měníme svět“, a jednak – pod titulkem „Totalita, stále živé téma“ – příspěvek, Anety Skřebské o návštěvě členů NPDM v Ústavu pro studia totalitních režimů.

    Rubriku Ze sdružení naplnily zprávy o víkendové akci otrokovických oddílů TOM ve valašské přírodě („Jedem na kohouty“), o přípravách třebíčské Regionální výměny zkušeností, chystané Studentským klubem Katolického gymnázia Halahoj, i o osobitých kalendářích Mládeže Českého červeného kříže a Občanského sdružení Letní dům. Aleš Sedláček – Tokaheya informuje o tom, jak dobrovolníci z Ligy lesní moudrosti vracejí na Kosí potok původní odrůdy ovocných stromů, a tisková mluvčí Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu Dana Dvořáková popsala „izraelské putování českých studentů krajinou Marsu“.

    O městečku, kde vládnou děti – a o plánech na jeho založení podle zahraničního vzoru také v ČR – se dozvíte více v článku Lenky Hubáčkové z o. s. TRK. V „osmičce“ Archy jsou rovněž přetisknuty čtyři z výtvarných prací oceněných v celostátní soutěži DDM Šumná „Vánoční malování“ a číslo uzavírá poslední retrospektivní výběr z deseti pestrých let České rady dětí a mládeže, zachycených na stránkách Archy – tentokrát v letech 2007 – 2008.


    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 8/2008 prohlédnout ZDE.


    Témata Archy v roce 2009 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete ZDE


    Autor