„Bůh tady ke mně mluvil, takže jsem za to rád,“ lapidárně shrnul svůj dojem z vůbec prvního treku juniorů ze sdružení Royal Rangers ve slovenských horách jeden z účastníků. Jeho zmínka o duchovním rozměru akce nebyla přitom v reportážním textu Petra „Pecy“ Machalce, otištěném v poslední letošní Arše, náhodná. Její téma totiž znělo „S pomocí Boží“.

    Číslo otevírá svým úvodním zamyšlením předsedkyně občanského sdružení signály.cz Aneta Macanová. „Musím z vlastní zkušenosti říct, že ne všichni, kdo ´sedí na penězích´ s radostí podporují sdružení hlásící se k Bohu,“ napsala. „Dá se říct, že je to nevýhoda církevních sdružení. Na druhou stranu lze najít i výhody. Například v situacích, které se zdají bezvýchodné, nemáme na zřeteli jen lidské hledisko, ale i to, které přesahuje mnohem dál, mimo hmatatelný život. A to nám dává odvahu i naději.“

    Rychard Bednarz seznámí čtenáře s „tak trochu jiným sborem“ Fusion, za jehož působením v Karviné stojí Klub mladých Filadelfia. Poprockový Fusion využívá hudbu jako nástroj pro práci s mládeží. „Nejde nám primárně o kvalitu projevu, ale o navázání vztahů přátelství a podpory s mladými lidmi v našem městě. Pro některé jsme jedni z mála dospělých, kteří jim dobrovolně věnují čas,“ vysvětluje situaci Rychard Bednarz. Fusion je podle něj postaven na několika klíčových hodnotách: komunita, kultura, kreativita a Kristus.

    Do svého týmu chtějí Pána zvát také členové Střediska Radost, které připravuje volnočasové aktivity pro děti – včetně letního tábora – jež mají i „duchovní složku programu“. Což je, jak podotýká Marie Lukasová ze Střediska Radost, taková neosobní formulka, která se píše do popisu akcí, aby se rodiče i děti mohli zorientovat. „My, křesťané, kteří za tou prací stojíme, víme, že jednak není dobré nějak tajit fakt, že v táborovém dni je čas vyhrazen i pro modlitbu a mši svatou – není nic hloupějšího, než se na tábořišti setkat s dětmi, které jsou sice fajn, ale nemají šajnu a duchovní záležitosti je přinejlepším nudí – a jednak nám průzkum názorů rodičů, které jsme letos po táboře provedli a kterého se zúčastnili rodiče více než poloviny dětí, ukázal, že mnoho z nich dává křesťanskému zaměření a duchovnímu programu důležitost při rozhodování, zda k nám děti pošlou. Takže poptávka existuje,“ míní Marie Lukasová.

    Světové dny mládeže v Madridu 2011 přiblížila čtenářům Marie Světničková z Asociace křesťanských sdružení mládeže a Sekce pro mládež České biskupské konference. A nejen to – poskytla Arše k dispozici i zajímavý ohlas na zmíněnou akci, a to v podobě dopisu právníka Césara Carlose Sáenz Barrio, adresovaného velvyslanci ČR ve Španělsku. Podstatnou část této korespondence Archa přetiskuje. „Věřte mi, pane velvyslanče, my zdejší obyvatelé jsme nadšení z toho, že jsme mohli sdílet tento prostor se stovkou českých mladých, kteří byli příkladem dobrého vychování, respektu, vlastenectví a radosti. Vy a celá Vaše vlast musíte být hrdí na tyto mladistvé vyslance… Budoucnost národů je v jejich mladých. Pokud všichni čeští mladí jsou jako ti, se kterými jsem měl možnost se setkat, budoucnost České republiky je zaručena,“ napsal našemu ambasadorovi madridský právník.

    „Šestka“ Archy rovněž uveřejňuje tematickou anketu, v níž odpovídali pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka (který je zároveň i duchovním rádcem Kolpingova díla ČR), P. František Fráňa – „Otec Tišek“ ze Sdružení Radost, bývalý generální sekretář YMCA, místopředseda SEM (Sdružení evangelické mládeže) v ČR a vikář Českobratrské církve evangelické Miki Erdinger a předseda Royal Rangers v ČR Petr Walach.

    S Archou se také můžete podívat, jak se sázely Stromy Anežky České; v prezentačním „medailonku“ zpracovaném Jiřím Kučerou se vám představí Salesiánské kluby mládeže, předseda Společenství harmonie těla a ducha Vladimír Bílek přiblíží činnost svého sdružení při přípravě handicapované mládeže na budoucí povolání a ředitel Národního divadla Ondřej Černý se v rozhovoru pro Archu pokusí tuto slovutnou instituci maličko „odkamenit“. S Petrou Valterovou z Dětí bez hranic si už teď můžete naplánovat, jak strávit zimní prázdniny; s Jarmilou Vaclachovou ze Střediska volného času TYMY dohlédnete na udržování vánočních tradic Hané a Valašska a Archa vás pozve i na podzimní Valné shromáždění České rady dětí a mládeže. Ani zahraničí ovšem nepřijde zkrátka: s Lucií Kroulíkovou můžete doprovázet skupinu Izraelců, kteří u nás v létě pobývali v rámci mládežnické výměny, a s Evou Peterkovou z Together Czech Republic se naopak vypravíte „ven“: do Jižní Koreje.

    Elektronickou verzi Archy č. 6/2011 najdete pod tímto článkem.


    Časopis Archa je tištěným zpravodajem o výchově a využití volného času dětí a mládeže. E-upozornění na nové číslo v elektronické verzi, uveřejňované na sevrveru Adam, si lze jednoduše zařídit na www.adam.cz/readers.php?akce=new


    ARCHA 6 / 2011 - S pomocí Boží - QR kód

    Archu č. 6/2011 si můžete ve formátu pdf prohlédnout na:
    http://www.crdm.cz/download/archa/2011/archa-2011-6.pdf

    Autor