Peníze, které členské státy EU čerpají z evropských fondů, by měly být používány v souladu s jejich určením, ideálně pak způsobem, který slibuje budoucí zúročení – například v podobě vzdělaných, tvořivých a podnikavých mladých lidí.

    Naši zástupci v Evropském hospodářském a sociálním výboru (EHSV) k tomu vytvářejí podmínky – nebo se o to alespoň snaží – a jejich úsilí by mělo nacházet patřičnou odezvu i „doma“. Postoj významné části politické reprezentace ČR to právě neusnadňuje. Přesto má jejich práce ve výboru svůj smysl.

    K tématu Námětem vystoupení Vladimíry Drbalové byly Zhruba tak by se dal popsat obsah diskusního setkání uspořádaného 20. ledna 2012 Zastoupením Evropské komise v ČR. K prezentaci EHSV přispěli svými vystoupeními v prostorách Evropského domu v centru Prahy zejména tři z českých zpravodajů působících ve zmíněném výboru Vladimíra Drbalová (téma: Dovednosti jako cesta k trhu práce), Ivan Voleš (téma: Dvanáct priorit pro oživení vnitřního trhu) a Pavel Trantina (téma: „Mládež v pohybu“ a problematika dobrovolnictví). Přednostně se věnovali naplňování „Strategie Evropa 2020“.

    Pavel Trantina, bývalý předseda ČRDM a její zástupce ve výboru, se logicky zaměřil na oblasti mládeže, vzdělávání, zaměstnanosti a dobrovolnictví. Z hlediska čerpání evropských peněz jde podle něj o to, „aby členské státy nelily evropské peníze do betonu, ale do zvyšování kvalifikace mladých lidí“.

    Jak předeslal, jednou ze sedmi klíčových iniciativ v rámci Strategie 2020 je iniciativa „Mládež v pohybu“. Její podtitul zní Iniciativa zaměřená na rozvinutí potenciálu mladých lidí, aby mohla Evropa růst rozumným a udržitelným způsobem, ze kterého budou mít prospěch všichni. „Ten podtitul je velmi – řekl bych – eurospeakový, ale skrývá se za ním snaha pomoci dnešním mladým lidem, kteří jsou ohroženi poměrně vysokou nezaměstnaností,“ poznamenal. Jako příklad uvedl Španělsko, kde nezaměstnanost lidí ve věku 18 až 24 let dosahuje 45 procent; za poměrně varující však označil i osmnáctiprocentní nezaměstnanost mladých v ČR.

    Úvodní prezentace Evropského hospodářského a sociálního výboru se ujal Zdeněk Málek. (Foto Jiří Majer)Napomoci k jejímu snižování by měl kromě jiného rozvoj moderních systémů vzdělání a odborné přípravy. Předčasné ukončení školní docházky je podle Pavla Trantiny např. velkým problémem Irska, kde stavební společnosti nabraly spoustu mladých lidí ještě předtím, než tito vychodili školu – a teď bez kvalifikace těžko hledají další uplatnění. ČR se zase bytostně týká třeba problematika přitažlivosti a kvality odborného vzdělání, resp. přípravy. „Návrh kvalitativních rámců pro stáže je záležitost, která vyplývá i z konzultací, které jsme měli u nás v České republice, které dělala ČRDM v rámci Strukturovaného dialogu mládeže,“ připomněl zpravodaj EHSV projekt známější pod názvem „Kecejme do toho“. Pokud jde o mobilitu, jeden z českých podnětů zněl nevytvářet zbrusu novou kartu „mládeže v pohybu“, ale péči věnovat spíše bonitě těch již existujících. Pavel Trantina poukázal na význam neformálního vzdělávání a uznávání kompetencí, které mladí lidé – a nejen oni – průběžně získávají. S tím souvisí i chystaný „Evropský dovednostní pas“. (Foto Jiří Majer)Pavel Trantina rovněž poukázal na význam neformálního vzdělávání a s ním spojeného uznávání kompetencí, které mladí lidé – a nejen oni – průběžně získávají. Informoval přítomné o tom, že se připravuje „Evropský dovednostní pas“; světlo světa by měl spatřit někdy v průběhu prvého pololetí 2012. „Měl by sloužit k transparentnosti kompetencí, které každý z nás získává za svého života. Tady už se dostáváme k té části, která se týká zaměstnanosti. EHSV má tu výhodu, že přivádí ke společnému stolu kromě nás, neziskovek, také zástupce byznysu a zaměstnanců – tedy odborů – a že tedy mají možnost hledat dynamický kompromis,“ podotkl Pavel Trantina.

    Z prezentace činnosti EHSV (foto Jiří Majer)Z prezentace činnosti EHSV (foto Jiří Majer)Zmínil se přitom i o evropském návrhu „záruk pro mladé“. Členské státy EU by se podle nich měly zavázat, že představí nástroje pro to, aby mladí lidé, kteří vyjdou ze školy, do čtyř měsíců od jejího opuštění získali nabídku pracovního místa odpovídajícího dosažené kvalifikaci. „To je mimochodem věc, které se třeba naše Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím poměrně brání. Já jsem to téma zvedl minulý týden na kulatém stole k Národnímu programu reforem a snad i na základě toho začalo MPSV zvažovat, jestli by svoji pozici přece jen nepřehodnotilo,“ poznamenal Pavel Trantina.

    Lednové diskuse v Evropském domě se zúčastnily asi dvě desítky lidí. (Foto Jiří Majer)Na tuto pasáž reagoval přítomný předseda odborového svazu KOVO Josef Středula. „Mám za sebou dva kulaté stoly týkající se hodnocení Národního programu reforem, které proběhlo tento týden pod záštitou Úřadu vlády. A připadá mi, že my prostě budeme postupovat pořád stejně: my budeme pořád švejkovat…“ nechal se slyšet Josef Středula. Zlobí ho, že „ke své vlastní organizaci – v tomto případě k Evropské unii – se chováme opravdu macešsky a v podstatě neděláme to, co dělat máme. A je mi opravdu hodně líto toho, že děláte spoustu práce,“ dodal na adresu našich zástupců v EHSV, „ale tady je to velice těžko prodejné“.

    Společné foto po diskusi se členy EHSV v Evropském domě (foto Jiří Majer)K dalším tématům, o nichž se během lednové diskuse hovořilo, náležela např. sociální ekonomika, Evropská občanská iniciativa apod. Ze statistik, které byly v Evropském domě prezentovány, vyplývá, že Evropská komise reaguje na čtyři z pěti stanovisek EHSV. Všechna stanoviska lze vyhledat na adrese www.eesc.europa.eu, kde je možné si zároveň prohlédnout i profily (českých) členů výboru.

    Autor