Jezdí vaše dítě na tábor? Nebo vnuk, synovec, sousedovic rošťák nebo známých princezna?

    Letos pořádají podle průzkumu organizace dětí a mládeže asi 60 % táborů z celkového počtu 3800. Takže 2280 letních táborů organizují spolky jako Asociace TOM, Junák – český skaut, Pionýr, Liga lesní moudrosti, ČTU a podobně, vesměs sdružené v České radě dětí a mládeže.

    Zbývajících 40% jsou tábory komerční. Děti přijedou do chatového tábora, kde, jen co odloží kufr vedle postele, jim zábavu obstará houf placených vedoucích a uvaří tým profesionálních kuchařek. To se ovšem projeví na ceně tábora.

    Tábory organizací, které celoročně pracují s dětmi a mladými lidmi, jsou obvykle o několik tisícovek levnější.
    Jak to?

    Jsou snad horší? Ne, to určitě ne. Možná méně komfortní. Ale hlavně je obvykle vedou „blázni“, co za tuhle práci nedostanou ani korunu, a jedou na tábor nebo soustředění ve svém volném čase, o prázdninách nebo o dovolené, a ještě k tomu musí absolvovat kurzy a složit příslušné zkoušky… Říká se těm divným lidičkám DOBROVOLNÍCI.

    A kolik takových dobrovolníků v téhle republice na tábory jezdí?
    V České radě dětí a mládeže jsme to zkusili v roce 2014 spočítat. Sčítali jsme po dobu jednoho roku, ve 34 organizacích, pracujících celoročně s dětmi a mladými lidmi. Projekt se jmenoval SAFE a jeho výsledky najdete v prezentaci zde.

    „Troufám si tvrdit, že tím vznikl nejreprezentativnější vzorek, jaký kdy byl v historii v dané oblasti sledován,“ poukázal tehdy na jedinečnost projektu předseda ČRDM Aleš Sedláček.

    Jeden dobrovolník průměrně podle průzkumu odpracoval za rok 324 hodin, dobrovolníků ve zkoumaných organizacích bylo celkem 36 861. Při výpočtu fiktivní mzdy dobrovolníků v projektu SAFE podle typu práce, srovnatelné s civilními profesemi, se došlo k částce téměř 149 Kč na hodinu. A celoroční mzda za odpracované dobrovolnické hodiny by činila za rok 1 717 569 564 korun.

    Tábory, tábory, tábory... Pochopitelně nejvíc hodin odpracují vedoucí, jejich zástupci, instruktoři, a další pomocníčci, právě v létě, na táborech. Běžný oddílový tábor má obvykle dva týdny. Znásobte si 12 hodin denně počtem dnů, to je 12×14=168. Násobte průměrnou mzdou 149 Kč, a jsme na více než 25 tisících korun. Tolik činí „dar“ každého dobrovolníka – vedoucího – za letní tábor: svému oddílu, svým oddílovým dětem, své organizaci, oběť na oltář národa…

    A to nepočítáme předtáborové přípravy, zařizování nutných papírů, psaní grantů, opravy nářadí a táborového vybavení, přípravu táborové hry… a tak dále.

    Tábory - tábory - tábory... V projektu SAFE v roce 2014 vyšlo, že letní tábory činily asi 45% odpracovaných dobrovolnických hodin, v hodnotě okolo třičtvrtě miliardy Kč. Za normálních okolností by tyto peníze zaplatil státní či jiný veřejný rozpočet (pokud by na mzdy byly žádány dotace) nebo zákonní zástupci dětí (pokud by mzdy vedoucích měli hradit ze svého).

    No, uznejte, třičtvrtě miliardy za letní tábory, to už je pořádná hromádka peněz, ne?

    P.S. O komerčních táborech jsme se už zmínili. A jak fungují ty „jiné“ tábory?
    Jejich vedoucí, to jsou ti, kdo jezdí každoročně na tábor s bandou dětí jako organizátoři her, zásobovač, pošťák, zdravotní sestra a kuchařka v jednom. Taky jako stavěcí parta, protože jako první jedou na tábor ti malí prckové, sotva odrostlí školce, a tak je potřeba každoročně postavit kuchyňskou konstrukci, natěžit dřevo a ohoblovat další tyče na týpí, případně dovézt nové krajinky a stlouct podsady. Uplácat z kamenů nebo cihel a bláta „golemka“ – tedy táborová kamna.

    Skauti pořádají nejvíce táborů v Česku - v roce 2016 téměř pro 30 tisíc kluků a holek Na těchhle táborech si děti dělají skoro všechno samy. Spí ve stanech, které si samy postaví, anebo těm menším je staví starší kamarádi, bývalí členové oddílu, někde pomohou i rodiče… Táborníci chodí na dřevo do lesa, pro pitnou vodu k obecní studni, střídají se ve službách, aby uvařili pro sebe i pro ostatní.

    A jsou na to taky patřičně hrdí. Desetiletá slečna bravurně naštípe třísky a zapálí oheň, ačkoli předtím se bála sirek, že si spálí prstíky, o sekeře ani nemluvě. Na začátku tábora ustrašený kluk, který neuměl držet pořádně kuchyňský nůž, na konci tábora hrdě hlásí mamce, že zítra uvaří doma oběd on.

    A to jsou ještě ty další, „přidané“, hodnoty táborů, které pořádají spolky ČRDM.


    Prezentaci CEV (v angličtině) naleznete ZDE
    Statistiku měření SAFE naleznete ZDE
    Prezentaci projektu SAFE naleznete ZDE


    #dobrovolnici #tabor

    #dobrovolnici

    Dobrovolník je člověk, který se ze své vůle rozhodne věnovat ve svém volném čase svou energii, znalosti a zkušenosti např. dětem, potřebným lidem nebo veřejně prospěšným činnostem bez nároku na odměnu.

    Dobrovolnictví je činnost, kterou vytváří dobrovolník bez nároku na odměnu nebo jiné výhody.

    Autor