Týmu mladých hasiček z Pískové Lhoty se v mezinárodní konkurenci závodnic soutěžících v požárním sportu podařilo 13. července t.r. v rakouském Villachu zvítězit.

Obhájily tak své předloňské prvenství z polské Opole.
    Villach se stal letos dějištěm XXI. mezinárodního setkání hasičské mládeže a XVI. mezinárodní hasičské soutěže. Dlužno podotknout, že reprezentace České republiky se tam skutečně blýskla – nejen svým nasazením ale i kovem získaných medailí.

V požárním sportu měla Česká republika v Rakousku celkem šest týmů – tři ženské, dva týmy dobrovolných hasičů a jeden tým hasičů-profesionálů. V kategorii žen získaly naše závodnice zlato a bronz!

Obhajoba vítězství z Opole vyšla

Závodnice z České republiky se na XVI. mezinárodní hasičské soutěži ve Villachu blýskly svým nasazením i kovem získaných medailí (foto SH ČMS, Villach 2017)Čtvrteční dopoledne (13. 7.) patřilo hlavnímu závodu mladých hasičů v disciplínách CTIF. Na startu jsme měli družstva z Bludova, Nové Vsi, Pískové Lhoty a Zádveřic. Všechny pokusy našich závodníků byly pěkně provedené. Obhájkyně prvenství z olympiády v polské Opole (2015) nastupovaly nejprve na požární útok CTIF a předvedly perfektní pokus! Čas 48,31 znamenal jejich nový týmový rekord a děvčata byla v cíli nadšená!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a SlezskaNa štafetě však došlo k drobnému zaškobrtnutí, a tak se čekalo, jak dopadnou ostatní družstva. Vzhledem k tomu, že v soutěži došlo k podání protestu, a navíc k výsledkům z dráhy jsou připočítávány věkové body, dočkali jsme se neoficiálního výsledku až v hlubokém odpoledni. A děvčata z „Pískovky“ své polské prvenství obhájila! (Na výsledky ostatních družstev čekáme.)

Sporťáky čekaly odpoledne požární útoky. Nejprve nastoupily ženy – Česká republika má tři týmy. Hned první pokus týmu A byl skvělý, ale německý tým byl ještě o kousek rychlejší. Poslední útok kategorie žen však rozhodl – Česká republika B předvedla čas 26,50, a získala tak zlatou medaili! Za nimi se umístilo Německo a bronz si odveze A tým České republiky. Družstvům mužů se tolik nedařilo, mezi dobrovolnými hasiči obsadily české barvy páté a šesté místo a v kategorii profesionálních hasičů místo čtvrté.

Ve Villachu padl i světový rekord

Závodnice z České republiky se na XVI. mezinárodní hasičské soutěži ve Villachu blýskly svým nasazením i kovem získaných medailí (foto SH ČMS, Villach 2017)Předešlý den (středa 12. 7.) přinesl první úspěchy českých sportovců. Patřil první disciplíně – běhu na 100 metrů s překážkami a velkolepém slavnostnímu zahájení.
    Ve zmíněné disciplíně zaznamenala česká výprava obrovské úspěchy: Češi zvítězili v kategorii dobrovolní hasiči, profesionální hasiči i ženy. Česká rekordmanka Šárka Jiroušová opět podala skvělý výkon a v rozbězích posunula národní a světový rekord na čas 15,56!

Česká hasičská reprezentace v Rakousku (foto SH ČMS, Villach 2017)Finále běhu na 100 metrů s překážkami v kategorii muži pak bylo ryze českým představením – nastoupili Lukáš Kroupa, Stanislav Paulíček, Petr Grassl a Dominik Soukup. A jak to dopadlo? Nejrychleji v cíli byl Lukáš Kroupa časem 15,46, za ním Stanislav Paulíček (16,26) a třetí Dominik Soukup (15,63).
    Ženské finále běžela jedna Běloruska a tři Češky – Šárka Jiroušová, Veronika Krejčí a Barbora Šubrtová, která vyhrála časem 18,50.
    Ačkoli profesionální hasiči soutěžili v tvrdé ruské a běloruské konkurenci, finále ovládl Pavel Krpec časem 15,50.Logo mezinárodní hasičské soutěže v rakouském Villachu

Před šestou hodinou se řadily národní týmy na slavnostní zahájení a zapálení olympijského ohně. Přítomné přivítal rakouský prezident Alexander Van der Bellen, ministr vnitra Wolfgang Sobotka a starosta města Villach Günther Albel. Součástí slavnostního zahájení bylo také vyhlášení vítězů v běhu na 100 metrů s překážkami.