Česko září čistotou. O víkendu jej uklidili dobrovolníci

| Autor: - Ekosmák o.s. a redakce | Rubrika: představujeme | Zdroj: -maj-, Vydáno dne: 18. 4. 2016 |

O víkendu proběhla hlavní vlna úklidů v rámci projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko.

V sobotu 16. dubna 2016 se do celostátní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zapojil v Praze na Těšnově a u Divoké Šárky i EYCA team z České rady dětí a mládeže (foto Petr Molka)

Do 1570 místních úklidů černých skládek a pohozeného odpadu se zapojilo okolo 65.000 dobrovolníků. Českou republiku se jim podařilo zbavit 1600 tun odpadu. Organizátoři i přesto upozorňují, že v boji proti černým skládkám jsme pořád na začátku.

Z letošní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko (foto Petr Molka, 2016)Hlavní úklidový den projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko, který v tomto roce připadl na uplynulou sobotu, mají účastníci akce i organizátoři úspěšně za sebou. Do jaké míry se podařilo naplnit představy a cíle organizátorů akce? Kolik dobrovolníků se zapojilo a kolik odpadu dokázali uklidit z české přírody? A jak si Česká republika stojí v otázce černých skládek?

Z letošní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko (foto Petr Molka, 2016)Organizátoři letošního Ukliďme svět, ukliďme Česko, celorepublikové úklidové akce, kterou tento rok poprvé společně pořádali Spolek Ekosmák a Český svaz ochránců přírody, si nastavil laťku opravdu vysoko. Jejich cílem bylo zapojit do úklidů 100.000 aktivních dobrovolníků. Po hlavní vlně můžeme konstatovat, že tak vysoko nedosáhli. I tak ale výrazně překonali loňská čísla: Úklidů se zúčastnilo úctyhodných 65.000 dobrovolníků. A organizátoři ani teď nemají důvod házet flintu do žita."Pod taktovou Českého svazu ochránců přírody probíhá už dlouhá léta také podzimní vlna úklidů. Na tuto tradici chceme navázat i v rámci! nové spolupráce se Spolkem Ekosmák. Sto tisíc dobrovolníků tak pořád není mimo naše možnosti," vysvětluje Kateřina Landová, koordinátorka projektu za ČSOP.

Logo akce Ukliďme ČeskoA kolik odpadu se podařilo uklidit v právě proběhlé jarní vlně úklidů? Na přesné statistiky si budeme muset ještě pár dní počkat. Podle předběžných odhadů organizačního týmu Ukliďme svět, ukliďme Česko se však výsledná čísla budou pohybovat kolem rekordních 1600 tun odpadů, ze kterých se podařilo vytřídit celá třetina.
Do letošního ročníku akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se připojil i EYCA team z České rady dětí a mládeže (ČRDM). V deset hodin začal úklidem pražského Těšnova a pokračoval postupně až na nábřeží Ludvíka Svobody do míst, kde dobrovolníci z ČRDM a žáci z pražských škol uklízeli před rokem v rámci projektu 72 hodin. Po poledni pokračoval EYCA team v úklidu na Evropské ulici, poblíž Divoké Šárky v Praze 6. Při úklidu sebrali dobrovolníci sedm pytlů směsného odpadu a také hromadu plastu, který skončil v tříděném odpadu.

V sobotu 16. dubna 2016 se do celostátní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zapojil v Praze na Těšnově a u Divoké Šárky i EYCA team z České rady dětí a mládeže (foto Petr Molka)Ačkoliv jde v případě letošního ročníku zmíněné akce o velký úspěch, organizátoři Ukliďme svět, ukliďme Česko upozorňují, že není v moci podobných akcí vyřešit palčivý a komplikovaný problém černých skládek na území republiky. "Pro to, abychom se černých skládek zbavili nadobro, je třeba legislativních změn, která jsou již naštěstí součástí návrhu nového odpadového zákona," uzavřel Miroslav Kubásek ze Spolku Ekosmák.

#uklidmecesko #EYCA


Zvukovou nahrávku z úklidu Česka si můžete poslechnout zde:

#uklidmecesko

#uklidmecesko

Projekt Ukliďme Česko je celorepubliková dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Do prvních dvou ročníků projektu se zapojilo více než 38.000 dobrovolníků. Protože víc rukou víc uklidí, rozhodl se organizátor projektu, Spolek Ekosmák, spojit síly s Českým svazem ochránců přírody – dlouholetým organizátorem akce Ukliďme svět. Na začátku roku 2016 tak vznikla jediná úklidovka pod společným názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2016040049-cesko-zari-cistotou-o-vikendu-jej-uklidili-dobrovolnici.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku