Tisíce dobrovolníků v celé České republice budou počínaje čtvrtkem 13. října 2016 po 72 hodin zvelebovat své okolí, pomáhat druhým nebo přírodě.

  Práce na opravě turistického altánku v Divoké Šárce v Praze 6 (foto Jiří Majer)

  Naplánováno mají přes 600 akcí, mezi kterými jsou například úklidy lesů, parků, dětských hřišť a školních pozemků, výsadby stromů a keřů, zkrášlování autobusových zastávek, vyvěšování ptačích krmítek nebo sběr kaštanů. Někde si dobrovolníci naplánovali sociální projekty jako návštěvu seniorů, pomoc dětem s postižením nebo výpomoc v útulcích pro zvířata.

  Na akci 72 hodin se v Divoké Šárce objevily i dobrovolnice z Maďarska (foto Jiří Majer)Neformální zahájení letošního projektu 72 hodin v Divoké Šárce (foto Jiří Majer)Akci už popáté pořádá Česká rada dětí a mládeže, jejímž cílem je zapojit do ní co nejvíce mladých lidí, přivést je k dobrovolné práci pro své druhé a ukázat, že mohou ve svém okolí změnit věci, které se jim nelíbí. Patronát nad letošním ročníkem převzala tenistka Karolína Plíšková, režisérka Alice Nellis, herci Veronika Kubařová a Matyáš Valenta nebo youtuber Johny Machette.

  Předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček (vlevo) s radním Prahy 6 Liborem Bezděkem (foto Jiří Majer)Celý projekt ve čtvrtek dopoledne oficiálně zahájila akce České rady dětí a mládeže v Divoké Šárce v Praze 6, kde dobrovolníci pracovali na obnově turistického altánu. „Opravili jsme střechu, vybetonovali podstavec, vyměnili zchátralé dřevěné části objektu. Byly to i práce odborné, proto nám s rekonstrukcí pomohly i Lesy hlavního města Prahy,“ uvedl místopředseda České rady Ondřej Šejtka.

  Ruku k dílu přiložil spolu s dalšími také starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář (foto Jiří Majer)Ruku k dílu přiložil spolu s dalšími také starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář (foto Jiří Majer)K pracantům v modrých tričkách s projektovými motivy se připojil spolu s dalšími i starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář. „Je to jednoznačně dobrá věc,“ míní starosta šestého pražského obvodu, „protože Divoká Šárka je hodně navštěvovaná, lidi sem hodně chodí. A když uvidí, že se tady dá takovýmto způsobem něco opravit, tak se třeba začnou sami zajímat o to, jak by mohli nějakým svým dílem přispět taky.“

  V Praze a blízkém okolí proběhne v tomto ročníku celkem 60 dílčích dobrovolnických projektů. K těm čtvrtečním pražským patří například tyto:
  ZOOT na začátku své dobrovolnické akce (foto archiv projektu)DOBRO. ZOOT sbíral na Žižkově listí jírovce maďalu napadeného klíněnkou jírovcovou. „Díky sběru listí se zamezuje vylíhnutí další generace škůdců. Za jednu sezónu se může vylíhnout tři až pět generací. Housenky klíněnky vykousávají vnitřní pletiva listu, a znemožňují tak stromu provádět fotosyntézu, ten pak vlastně „hladoví“. Takto oslabený strom snadno podlehne například houbové infekci,“ řekla Jitka Pánková, hlavní koordinátorka DOBRO. ZOOT.

  Projekt pro seniory (foto archiv projektu)V Praze 8 připravilo Centrum integrace dětí a mládeže akci pro seniory. „Hlavním cílem je podpora aktivního života a trávení volného času seniorů především s mladými lidmi, a tím zlepšení kvality života. Mezigenerační solidaritou dochází k psychické podpoře a pomoci osamělým a emocionálně strádajícím seniorům, kteří budou při individuálních návštěvách zapojeni do připraveného programu,“ řekla ředitelka centra Marie Petrželová.

  Škola Sunny Canadian - dobrovolníci ve školce (foto archiv projektu)Žáci třídy 6. B ze školy Sunny Canadian International School z Jesenice – Osnice se zapojili do projektu 72 hodin tím, že vnesli do programu v mateřské škole Sunny Canadian nové prvky. Vymysleli si, že několika třídám budou předčítat a zároveň pro děti během dopoledne připraví zábavný program. PR manažerka školy Michaela Halvová k celé akci říká: „Jsme rádi, že můžeme i tímto způsobem děti motivovat, přimět je k samostatné organizaci celého projektu a účastí v projektu podpořit sounáležitost a spolupráci mladších a starších dětí. Tímto vším budujeme přátelské klima školy a školky. Je krásné vidět šťastné tváře všech našich dětí, napříč věkovými skupinami.“

  crdmV pražských Stodůlkách děti ze speciální třídy ZŠ Lužiny – družina 2, se věnovaly sběru plodů pro krmení zpěvných ptáků.
  „Pravidelně každý rok se věnujeme přípravě materiálu ke krmení ptáčků v zimě, které potom můžeme i sledovat z oken naší družiny. Vždy je třeba udělat velký úklid nejen okolí stromu s krmítky,“ řekla koordinátorka projektu učitelka Eva Frančeová.

  www.72hodin.cz

  #72hodin

  #72hodin

  72 hodinwww.72hodin.cz
  Projekt ČRDM „72 hodin“Projekt ČRDM „72 hodin“ Máš nápad, jak zlepšit místo, kde žiješ? Víš, kdo čeká na tvou pomoc? Dej dohromady pár kamarádů, s nimiž nápad uskutečníš, a tím se připojíš k tisícům dobrovolníků po celé naší zemi. Každoročně se do projektu zapojuje několik desítek tisíc dobrovolníků ve stovkách projektů. Projekt 72 hodin probíhá tradičně kolem poloviny října. Sleduj www.72hodin.cz, nebo na Facebook www.facebook.com/72hodin.cz.